Nicoleta Luciu

Echipa si Trofeul
[1-1]

2005.03.23. 17:50 Idézet

1In finala celei de-a XXXI-a editii a Cupei Campionilor Europeni s-au intilnit Steaua Bucuresti, campioana Romaniei si F.C. Barcelona, campioana Spaniei.
Football Club Barcelona a fost fondat in noiembrie 1899, alegindu-si culorile albastru si rosu. Stadionul echipei este Nou Camp, inaugurat la 24 septembrie 1957, si avind initial 90000 de locuri. In urma lucrarilor de modernizare din anul 1982, capacitatea stadionului s-a marit la 120000 de locuri. Barcelona cistigase de 10 ori campionatul in Spania si de 19 ori Cupa Spaniei. La acea ora, Barcelona detinea un palmares impresionant in Cupele Europene. Cistigase de 2 ori Cupa Cupelor (1979, 1982) si de 2 ori Cupa U.E.F.A. (1959, 1966). Cupa Campionilor Europeni lipsea din palmaresul echipei spaniole. Barcelona a ajuns in finala dupa ce a eliminat pe Sparta Praga, F.C. Porto, Juventus Torino, I.F.K. Goteborg. Antrenori: Terry Venables principal si Allan Harris secund, ambii din Anglia, veniti la echipa in anul 1984.

Finala Cupei Campionilor Europeni, editia 1985/86: Steaua Bucuresti - F.C. Barcelona
7 mai 1986. Stadionul Ramon Sancez Pizjuan din Sevilla, 72000 de spectatori. La finala a asistat si regele Spaniei, Juan Carlos. Meciul a fost transmis in direct de 28 de posturi de televiziune.
Teren impecabil. Temperatura, la ora jocului - 23o C.
Intilnirea a fost arbitrata de o brigada din Franta, avindu-i la centru pe Michel Vautrot si la tuse pe A. Delmer si M. Girard.
STEAUA BUCURESTI: Duckadam, Iovan (cap), Bumbescu, Belodedici, Barbulescu, Balan (Iordanescu '73), Balint, Boloni, Majearu, Piturca (Radu II '112), Lacatus.
F.C. BARCELONA: Urruticoechea, Gerardo, Migueli, Alexanco (cap), Julio Alberto, Victor, Schuster (Moratalla '84), Marcos, Pedraza, Archibald (P. Alonso '111), Carrasco.
Echipament: Steaua in alb, Barcelona in albastru si rosu.

Meciul a inceput prudent, echipele studiindu-se reciproc. Prima ocazie s-a consumat in minutul 8 cind Schuster executa o lovitura libera de pe parte stinga. Duckadam retine fara probleme. Apoi Piturca suteaza dar mingea este deviata de un fundas advers. In minutul 12 Belodedici intervine salvator in fata lui Marcos care ajunsese la 8 metri de poarta noastra. In minutul 21, la o altercatie intre Belodedici si Carrasco, arbitrul Vautrot le arata ambilor jucatori cartonasul galben. Apoi este atentionat si Julio Alberto dupa un fault la Balint. In minutul 24, Boloni trage puternic dar mult peste poarta. In minutul 26 este cartonasul galben si Lacatus, dupa un fault la portar, apoi este atentioant si Boloni. Schuster trimite periculos cu capul in minutul 29, peste transversala insa. In minutul 37, spaniolii rateaza cea mai mare ocazie a meciului. Duckadam rateaza interceptia la o centrare trimisa de partea dreapta de Carrasco spre Marcos. Intre poarta goala si mijlocasul spaniol apare insa Barbulescu care trimite in corner. Ultima ocazie a primei reprize s-a consumat in minutul 45 cind Piturca, bine deschis de Majearu, reia in plasa laterala.
In minutele 51 si 54, Boloni respectiv Majearu trag bine spre poarta. In minutul 61, o combinatie in viteza intre Boloni, Majearu si Piturca ii pune in dificultate pe fundasii spanioli dar sutul lui Boloni trece putin pe linga coltul din stinga portii lui Urruti. In replica, spaniolii se arata periculosi in minutul 68 cind mingea deviata de Archibald sterge radacina barei din stinga lui Duckadam. Ultimile ocazii se consuma in minutele 76 si 78, cind Majearu si Boloni se afla foarte aproape de gol, si 80 cind Archibald trimite cu capul peste poarta noastra. Dupa 92 de minute, arbitrul Venables fluiera sfirsitul timpului regulamentar de joc.
Echipa noastra incepe bine prima repriza de prelungiri. Atacam pe partea dreapta, dar Lacatus este blocat. Archibald se loveste intentionat de Boloni cazind spectaculos in careu, fara a-l impresiona insa pe arbitru. Marcos se arunca si el in careul nostru, fara rezultat insa. Archibald mai patrunde o data periculos spre poarta. Prima repriza de prelungiri se incheie dupa 17 minute.
In repriza a doua a prelungirilor spaniolii au incercat totul pentru a transa partida in favoarea lor. Eroul principal a fost Carrasco care se trinteste in careul nostru apoi, in minutul 115, ii paseaza cu mina lui Marcos care trimite in poarta. Arbitrul a vazut neregularitatea si a anulat golul. In minutul 116 Barbulescu trage tare la poarta lui Urruti dar portarul spaniol blocheaza cu dificultate. In minutul 119, Duckadam boxeaza sigur o minge centrata in careu. Scorul ramine alb in continuare iar cistigatoarea se va desemna in urma executarii penalty-urilor.

Executam primii prin Majearu, cel mai bun executant din echipa noastra. Oboseala si-a spus probabil cuvintul caci mijlocasul nostru a sutat usor, cu latul, in stinga lui Urruti care a respins. Tribunele sunt in picioare. Urmeaza sa execute Alexanco care, plecat din stinga mingii, suteaza plasat si tare in dreapta lui Duckadam care ii intuise insa intentia si respinge decis.
Al doilea penalty il va executa Boloni, un alt suteor redutabil. Mijlocasul nostru a ratat ultimul penalty, executat intr-un meciul din campionat si de aceea a ales sa schimbe coltul. Trimite cu ristul exterior in dreapta lui Urruti care apara. Boloni nu mai rezista tensiunii si reia puternic in plasa mingea aparata de portarul spaniol. E rindul lui Duckadam sa intre in poarta. In drum i-a spus lui Boloni: "...stai linistit Loti, il apar si pe asta!". Portarul nostru a plonjat ferm in dreapta respingind sutul lui Pedraza.
E rindul lui Lacatus sa execute. Vine calm, stapin pe situatie. Virf de atac redutabil, cu singe rece, va ajunge mai tirziu unul dintre cei mai mari jucatori ai nostrii, o legenda vie a Stelei. Inainte de meci a promis ca va inscrie primul gol al finalei, iar anternorului nostru i-a spus: "Stati linistit, nea Imi, ca batem noi iar dumneavoastra veti fi cel mai mare antrenor din Europa." Si tinarul nostru atacant s-a tinut de cuvint, sutind napraznic sub transversala, in stinga lui Urruti, plecat in dreapta. In fata lui Duckadam vine P. Alonso. Duckadam este calm, el nu ghiceste coltul ci il intuieste. In momentul in care jucatorul spaniol a sutat, portarul nostru a plonjat in dreapta prinzind mingea trimisa chiar linga bara. Duckadam nu mai rezista si degajeaza in tribune. Este 1-0.
Urmeaza Balint care il trimite pe Urruti in dreapta si suteaza in stinga, majorind scorul la 2-0. Din partea spaniolilor a executat Marcos care credea ca il va invinge pe Duckadam schimbind coltul. Dar Duckadam anticipeaza din nou senzatioanal si respinge intrind astfel in istoria fotbalului ca portarul care a aparat 4 lovituri de la 11 metri consecutiv. Finala s-a terminat, trofeul va veni la Bucuresti, in vitrina celei mai bune echipe din Europa.

STEAUA BUCURESTI, CAMPIOANA ROMANIEI, A CISTIGAT INTR-O MANIERA SENZATONALA FINALA CUPEI CAMPIONILOR EUROPENI, ADUCIND IN PREMIERA IN TARA NOASTRA CEL MAI RIVNIT TROFEU AL FOTBALULUI EUROPEAN DE CLUB.